Václav Klaus osobně přezkoumal dvě stě proseb o milost, a jak se pochlubil novinářům, zatím všem odolal. K tomu se nabízejí tři možná vysvětlení. 1) Žádná z dosavadních proseb skutečně nestála za vyhovění. 2) Prezident chce vyvrátit pochyby, které zaznívaly při jeho nástupu, tedy že zamýšlí amnestovat byznysmeny, nad jejichž „neoprávněnou kriminalizací“ se tolik rozhořčoval loni ve volební kampani. Na to pochybovači namítnou, že Vladimír Železný ani Milan Šrejber zatím na Hrad nepsali. 3) Po kritice, která do omrzení zaznívala nad milostmi Václava Havla, se jeho nástupce rozhodl být co nejopatrnější. Bojí se prvního bulvárního titulku „Klaus omilostnil vraha“.

Když některý prezident své právo zastavit stíhání cynicky zneužívá, podlamuje tím důvěru v právní stát. (Na Slovensku by o tom mohli vyprávět – v letech, kdy se této pravomoci zmocnil Vladimír Mečiar.) Když milosti nevyužívá vůbec, napohled se neděje nic tak hrozného. Ale ze společnosti se tím vytrácí vědomí, že pokud tvrdost zákona volá do nebe, může přijít záchrana. Ztráta citu pro velkorysost a odpuštění není dobrou devizou. Tomu by i tak okázale pragmatický prezident jako Klaus mohl rozumět.

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte