Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

V zemi šamanů a gulagů

Dodnes přežívá stereotyp, že Sibiř je promrzlá pustina pokrytá gulagy a ledními medvědy. Lokální kultury, lidové tradice i hudební styly zde ovšem v poslední době prodělávají podobnou obrodu, jakou prochází řada evropských regionů. Pestrost a rozsah tohoto etnického probouzení je až překvapující. Vesnice Šušenskoje na jižní Sibiři, v Rusku známá jako místo vyhnanství Vladimíra Iljiče Lenina, byla nedávno dějištěm prvního ročníku festivalu Sajanské kolo. Akci organizoval místní podnikatel, šéf cestovní kancelář, který usoudil, že nejlepší cesta ke zviditelnění vede přes kulturu. Do vesnice pozval zhruba čtyřicet folklorních ansámblů z celé centrální Asie. Zlatým hřebem festivalu bylo vystoupení šamanů a hrdelních pěvců.

Fotografie: Folklor? Ano, ale také mě baví horolezectví a mám pilotní průkaz. (Tanečník z Tuvy.) Foto Getty Images News and Sport • Autor: Respekt
Fotografie: Folklor? Ano, ale také mě baví horolezectví a mám pilotní průkaz. (Tanečník z Tuvy.) Foto Getty Images News and Sport • Autor: Respekt

Dodnes přežívá stereotyp, že Sibiř je promrzlá pustina pokrytá gulagy a ledními medvědy. Lokální kultury, lidové tradice i hudební styly zde ovšem v poslední době prodělávají podobnou obrodu, jakou prochází řada evropských regionů. Pestrost a rozsah tohoto etnického probouzení je až překvapující. Vesnice Šušenskoje na jižní Sibiři, v Rusku známá jako místo vyhnanství Vladimíra Iljiče Lenina, byla nedávno dějištěm prvního ročníku festivalu Sajanské kolo. Akci organizoval místní podnikatel, šéf cestovní kancelář, který usoudil, že nejlepší cesta ke zviditelnění vede přes kulturu. Do vesnice pozval zhruba čtyřicet folklorních ansámblů z celé centrální Asie. Zlatým hřebem festivalu bylo vystoupení šamanů a hrdelních pěvců.

Létající léčitelka

Je hodinu po půlnoci, začíná šamanský obřad, který sleduje několik stovek návštěvníků festivalu. Žena s vrásčitou tváří oděná do kůží, třásní a ptačích per krouží s bubnem kolem ohně a vydává rytmické výkřiky, které patří do stejného hudebního slovníku jako zpěv amerických Navahů či kanadských Inuitů. Noční temnotu každou chvíli protnou blesky fotoaparátů. Ve vzduchu visí otázka, jestli má vůbec smysl šamanské rituály prezentovat veřejnosti, byť je to na noční louce s ohněm. Šamanka jako by rozpaky vycítila. Obřad neskončí žádnou masovou hypnózou či transem, ale projevem o humanitě a soucítění. Celé to sice připomíná turistickou atrakci, ale v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].