Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

NATO v údolích Hindúkuše

Mezinárodní síly v Afghánistánu posvěcené OSN (ISAF) opouštějí systém, kdy se u jejich kormidla střídaly jedna či dvě země – naposledy Německo s Nizozemím. Velení přebírá Severoatlantická aliance, která se k misi za hranicemi evropského kontinentu odhodlala poprvé ve své 54leté historii.

Podle mluvčího Aliance Marka Laityho zůstane mandát ISAF zatím stejný. Že se ale dají očekávat změny, napovídají slova zástupce generálního tajemníka této organizace Alessandra Minutta na ceremonii v Kábulu minulý týden. Řekl, že se „změní závazky, které bude NATO v Afghánistánu plnit“. Jinými slovy: není vyloučeno, že ISAF, kontingent o síle 4700 vojáků z 31 zemí, rozšíří své aktivity i mimo rámec, kdy udržoval pořádek jen v hlavním městě. S nadějí to očekávají zejména současná afghánská vláda a humanitární organizace, protože od války s tálibány před půldruhým rokem se mnoho nezměnilo. Hamid Karzáí ovládá metropoli, za jejími hranicemi ale nemá vliv.

NATO se ujímá ISAF i proto, že zúčastněné státy neprojevily ochotu převzít po Němcích a Holanďanech velení mírových sborů. Veřejně se o tom zmínil šéf Aliance George Robertson – přiznal doslova, že ISAF je ve slepé uličce a hledá svoji budoucí roli. Znalci situace ovšem tvrdí, že pokud se mají věci pohnout, nezbývá než mandát mírotvůrců rozšířit.

Podle první z variant se rozšíří působnost do větších měst. To by si podle předávajícího velitele ISAF, generála Norberta Van Heysta, vyžádalo až o deset…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte