Příběh amerického herce Arnolda Schwarzeneggera, rodáka ze Štýrského Hradce, je fascinující. Dobyl sportovní svět, stal se filmovou celebritou a nyní útočí na křeslo guvernéra státu Kalifornie. Byl jedním z těch, kteří v osmdesátých letech vytvořili prototyp akčního hrdiny. Ale proč byly vlastně filmy se Schwarzeneggerem tak úspěšné?

Konec 60. let byl pro velká filmová studia finanční katastrofou a jedním ze způsobů, kterým se pokoušela do kin přilákat diváky, bylo i uvolnění cenzury a rozkvět žánrů jako horor, akční filmy nebo erotika. Studia během 70. let postupně vstřebávala témata považovaná dříve za podřadná, aby na počátku let osmdesátých filmy posílené o nové akční hvězdy zaútočily na divákovy emoce nebývalou silou.

Amerika se v té době probírala z vietnamské kocoviny a měla již dost sebezpytujících válečných filmů, jako byly Lovec jelenů či Návrat domů. Potřebovala nové hrdiny, kteří by byli nejen silní a vytrvalí, ale především úspěšní. V akčním filmu na rozdíl od reality bylo jasné, kdo stojí na správné straně a kdo je nepřítelem. Arnold Schwarzenegger a jeho kolegové Sylvester Stallone, Jean Claude van Damme či Chuck Norris byli prototypy málomluvných a vždy vítězících bojovníků, kteří si tykají s chřestýši a všechny zbraně poznají podle cvaknutí uzávěrky. Proměna akčního žánru a jeho služba politice je nejlépe vidět na Stalloneho rambovské sérii. První díl z roku 1982 ještě pojednává o neschopnosti americké společnosti integrovat vietnamské…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte