Zpráva britských Financial Times začíná těmito slovy: „Česká vláda plánuje privatizovat hnědouhelné doly v soutěži, z níž bude vyloučena většina zahraničních zájemců.“ Omezující podmínky v soutěži o Sokolovskou uhelnou a Severočeské doly jsou opravdu striktní: uchazeč musí mít zkušenosti s těžbou i rekultivací, zároveň to však nesmí být těžařská firma z jakékoli sousední země, ani obchodník s plynem či ropou. Takže můžeme vyškrtnout všechny Němce. „Nechceme prodat firmy konkurentům,“ vysvětlil ve Financial Times náměstek ministra průmyslu Martin Pecina. Vyhlídky se proto rýsují celkem jasně: Severočeské doly nejspíš získá sousední Mostecká uhelná (resp. její vlastník Appian Group), Sokolovskou uhelnou buď její manažeři, nebo majitelé ostravských dolů Viktor Koláček a Petr Otava. Za obě privatizace čeká stát úhrnem 5,5–6,5 miliardy. Ministr financí Bohuslav Sobotka, který chtěl otevřenou soutěž, tedy zjevně nemá ve vládě bůhvíjaké slovo. Na kabinet víc zapůsobil názor ministrů Urbana a Škromacha, že německý (= cizí a zlý) majitel by šachty zavřel, a proto české doly patří do českých rukou.

•••

Viktor Kožený a jeho komplic Boris Vostrý jsou stíháni pro podvod jako uprchlí. Slavní tuneláři ukrytí v Karibiku dostávají obhájce ex offo a proces může konečně proběhnout. Nic proti tomu, Respekt se za takové řešení přimlouval už v květnovém komentáři, ale tehdy státní zástupci obšírně vysvětlovali, že to je vyloučeno. …

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte