Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kam až 11. září sahaly saúdské prsty

Amerického prezidenta George W. Bushe od začátku léta pronásleduje jeden problém za druhým. Od poloviny června se nepříliš úspěšně snaží přesvědčit veřejnost, že zbraně hromadného ničení se opravdu v Iráku nacházejí. A uplynulý týden vypukl skandál ohledně kongresové zprávy o tom, zda mohlo být teroristickým útokům z 11. září 2001 zabráněno.

V letních měsících se všude na světě žurnalistům špatně hledají zajímavé zprávy. Politici jsou na prázdninách a v metropolích dominuje turistická atmosféra. Ne však letos v americkém hlavním městě Washingtonu. Administrativu prezidenta George W. Bushe od začátku léta pronásleduje jeden problém za druhým. Od poloviny června se Bush nepříliš úspěšně snaží přesvědčit veřejnost, že zbraně hromadného ničení se opravdu v Iráku nacházejí. A uplynulý týden naplno vypukl skandál ohledně kongresové zprávy o tom, zda mohlo být teroristickým útokům z 11. září 2001 zabráněno.

Zpráva má devět set stran a kriticky se vyjadřuje vůči CIA i FBI. Obviňuje obě služby, že před útoky nedostatečně zhodnotily dostupné informace a nezvážily správně rizika pro národní bezpečnost. Největší povyk se však strhl ohledně 28 stran ze zprávy, které nebyly odtajněny. Tam se mluví o roli, jakou sehrály zahraniční vlády. Podle těch, kteří tyto stránky viděli, se text téměř výhradně věnuje Saúdské Arábii. Zpráva údajně obviňuje vysoké úředníky v saúdskoarabské vládě, že stovkami milionů dolarů přispěli organizacím, které útoky z 11. září pravděpodobně financovaly. Jak dobře známo, celkově 15 z 19 únosců, kteří provedli akci v New Yorku a Washingtonu, bylo saúdskoarabskými občany.

Tyto závěry vyvolaly v Saúdské Arábii velkou nelibost a řada nejvyšších tamějších představitelů obvinění odmítla. Ministr zahraničí princ Saúd Al Fasál se vydal do USA, aby Bushe požádal o zveřejnění oněch…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte