Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Atom bez pověr a iluzí

mobrazek_1049.gif
mobrazek_1049.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1049.jpeg
Fotografie: Cože, vy už nechcete vyvážet jaderný odpad? (Britská loď před tokijskou elektrárnou.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Když koncem devadesátých let dopadla na Kalifornii energetická krize, leckdo nevycházel z údivu. Jak může nejbohatší kout nejbohatšího státu světa trpět nedostatkem proudu jako někde v Africe? Důvodem byla špatně vymyšlená vládní energetická politika a způsob regulace. Uplynulo pár let a problémy se opakují v dalším rohu hojnosti - v Japonsku. Největší soukromý provozovatel jaderných elektráren na světě Tokyo Electric Power (TEPCO) musel nyní uzavřít sedmnáct atomových reaktorů a japonská metropole včetně státních úřadů a firem Honda či Toshiba musí šetřit. Jak je to možné? A vyplývá z toho něco i pro nás?

Ztráta důvěry

Japonsko nemá dostatek vlastního uhlí, plynu ani ropy. Je závislé na jejich dovozu. Také proto reagovalo na ropné krize v sedmdesátých letech hromadnou výstavbou jaderných elektráren, které měly zemi přinést nezávislost na dovozech ropy z nejistého Blízkého východu a dostatek vlastního a – jak se tehdy věřilo – ekologicky čistého proudu.

Hlavní energetický trumf ale nyní ukázal jednu velkou slabinu. Jaderná energetika je, jak známo, potenciálně velmi nebezpečná, a celé odvětví proto závisí na důvěře. Japonský regulační úřad ale zjistil, že největší provozovatel elektráren TEPCO falšoval bezpečnostní zprávy a zatajil několik drobnějších havárií. Ztráta důvěry stačila k tomu, že regulátor nařídil preventivně zavřít sedmnáct reaktorů. Dnes není…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte