„Šance uzdravit nevyléčitelně nemocné se přiblížila. Už v nejbližších letech budou moci lékaři účinně pomáhat těm, jejichž život dnes ubíjí Parkinsonova či Alzheimerova choroba, cukrovka, následky úrazů nebo kteří prodělali těžký infarkt. Takové možnosti medicíně otevírají převratné úspěchy, jichž se podařilo vědcům dosáhnout při výzkumu kmenových buněk,“ informovaly minulý týden všechny české deníky své čtenáře.

Ačkoli je okurková sezona v plném proudu, nedá se říci, že by se tentokrát jednalo o superlativy nějak přehnané. Před medicínou se dnes díky pokroku ve výzkumu kmenových buněk opravdu otevírají dosud nevídané možnosti.

Co skrývá dřeň

Až donedávna si vědci kmenových buněk nijak zvlášť nevšímali. Vědělo se sice, že hrají důležitou roli při regeneraci organismů, experti však jejich možnosti nijak nepřeceňovali.Vycházeli totiž ze zkušenosti, že většina orgánů je schopná sebeobnovy jen do určité míry a u některých tkání – jako je srdeční sval, mozek či kloubní chrupavka – měli dokonce zato, že se neobnovují vůbec. To se však rázně změnilo, když vyšlo najevo, že například kostní dřeň se naopak regeneruje podstatně úspěšněji a rychleji, než se předpokládalo. Když v ní pak ještě byla objevena kmenová buňka schopná tvorby krve, byl obrat v přístupu k tomuto typu buněk dokonán. Lékaři začali zkoumat, do jaké míry lze využít jejich regeneračního potenciálu v medicíně, a záhy se tak na světě objevila nová metoda léčby…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte