mobrazek_87.gif
mobrazek_87.gif • Autor: Respekt

vobrazek_87.jpeg
Fotografie: Doma v Argentině patřili k těm lépe postaveným, ve Španělsku začínají znovu od nuly. Foto ČTK • Autor: Respekt

Je to přesně rok, co si Cecilie sbalila kufry. Bylo jí třicet, byla čerstvě vdaná a žila v zemi, která právě zkrachovala. Přišla o dobře placenou práci, úspory v bance i o víru, že se všechno zase obrátí k lepšímu. Tak jako další stovky tisíc příslušníků argentinské střední třídy se i ona vydala na cestu do země, odkud kdysi připutovali její předkové. V jejím případě to bylo Španělsko.

Cesta tam…

Ze všech zemí, do kterých Španělé od konce 19. století odcházeli, byla Argentina tou nejoblíbenější. Ve srovnání se zaostávající rodnou hroudou na jihu Evropy tehdy nabízela lepší pracovní příležitosti a vyšší životní úroveň. Argentina již tehdy snila svůj sen o výjimečném postavení na jihoamerickém kontinentu a příliv přistěhovalců z bývalé metropole měl pomoci tyto představy naplnit. Argentinská vláda přispívala příchozím na lodní lístky a bez průtahů legalizovala jejich pobyt v zemi.

Ve 40. letech 20. století se k ekonomickým důvodům přidala politika: ve Španělsku zvítězil frankistický režim a se svými odpůrci se příliš nemazlil. Na konci 2. světové války tak žilo v Argentině 112 000 Španělů a v kosmopolitní zemi přistěhovalců se španělská populace stala druhou nejpočetnější hned po Italech.

V roce 1923 přišla do Buenos Aires také Ceciliina babička spolu s otcem a dvěma bratry. Rodina se v Argentině usadila, bratrům se dařilo, babička se vdala. Na návrat nikdo…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte