Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Cit pana Hoega pro 20. století

Hrabě na dánském panství Temný vršek nabyde kolem roku 1700 jistoty, že se někde na jeho pozemcích nachází střed světa. Provede rozsáhlá bádání a poté pozve na večeři dánskou vědeckou honoraci, aby se jí svým nálezem pochlubil. Věhlasný astronom a vynálezce Ole Rřmer ovšem na převratný objev zareaguje poněkud nešetrně: „Země je kulatá, a proto má střed všude, a když člověk kope, najde tak akorát hovno.“ Hrabě se smrtelně urazí, nechá zastavit hodiny a panství obehnat zdí – na Temném vršku se na dvě stě let zastaví čas.

Touto absurditou nás dánský bestsellerista Peter Hřeg uvádí do děje svého románového debutu Představy o dvacátém století, který minulé úterý v českém překladu vydalo nakladatelství Argo. Zdejší čtenáři si Hřegovo jméno zřejmě spojí se světově úspěšným příběhem kodaňské Smilly Jespersenové (napůl Inuitky) z detektivní sci-fi Cit slečny Smilly pro sníh, v níž Hřeg v postkoloniálním duchu účtuje se západní civilizací. Hřegova románová prvotina nám odhalí, z jakých kořenů jeho civilizační skepse vyrůstá.

Zrození kapitalismu

Ale zpět na Temný vršek. Neměnné feudální poměry tu panují dvě stě let – přesně do roku 1900, kdy ustrnulý čas o novoroční noci znovu rozhýbe narození pozdějšího adoptivního syna šafáře na panství Karla Lauridse. V metaforické zkratce nám tu vypravěč předvádí, jak nastupující dravý kapitalismus, jehož je Karel inkarnací, dělá křížek nad starými časy feudalismu. Ano, v téhle knize půjde…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].