mobrazek_938.jpeg
mobrazek_938.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_938.jpeg
Fotografie: A teď vám ukážu kukuřici, jakou ani Monsanto nevidělo! Foto Archiv • Autor: Respekt

Je rozhodnuto. Geneticky modifikované plodiny (GMO) po pěti letech opět mohou na starý kontinent. Umožnil jim to zákon, schválený minulý týden Evropským parlamentem. Podmínky jsou však natolik přísné, že norma udělala radost spíše jejich odpůrcům.

Přiznejte barvu

„Každá potravina, ve které bude podíl modifikovaných plodin větší než 0,9 procenta, musí být viditelně označena, aby ji spotřebitel poznal,“ citoval z nové legislativy komisař EU pro zdravotnictví David Byrne. A dodal, že pro ochranu zdraví považuje za nezbytné, „aby lidé věděli, že si kupují jídlo, které vzniklo za pomoci biotechnologie“. V praxi tak stačí, aby byl při přípravě libovolné potraviny použit například olej z geneticky upravené sóji, a už bude muset být výsledný produkt označen zkratkou GMO. Jednotlivé země Unie navíc mohou podle nového zákona stanovit tak přísné předpisy pro pěstování modifikovaných plodin, že jej prakticky vyloučí.

Takový postup má svou logiku. Podle průzkumů veřejného mínění se totiž Evropané geneticky upra-vovaných plodin spíše obávají a 95 % z nich si přeje jejich jasné značení. Ještě více se tím však pravděpodobně vyostří letitý spor mezi Unií a Spojenými státy. Ty evropskou ostražitost vůči GMO tvrdě kritizují. Není divu. Američtí farmáři totiž vyčíslili, že kvůli nepřístupnosti evropského trhu přicházejí jen v případě kukuřice o 300 milionů dolarů…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte