mobrazek_916.jpeg
mobrazek_916.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_916.jpeg
Fotografie: Leighton Rees. Foto Repro Respekt • Autor: Respekt

Co byl Aristoteles pro filozofii, to byl tento muž pro šipky, řekl by asi kdekterý Walesan, truchlící nad pintou piva. Před pár týdny se po velšských hospodách rozkřikla zdrcující zpráva. Rees, vítěz historicky prvního mistrovství světa v házení šipek, konaného v roce 1978, zemřel na zástavu srdce.

Jistě, v minulých letech se objevilo dost borců, kteří se stali šipkařskými mistry světa i několikrát. Ale Reesovi, jenž se narodil a život strávil v obci Ynysybwl u města Pontypridd, už nikdo jeho prvenství nevezme. Stejně jako to, že právě on přispěl k televizní popularizaci tohoto hospodského sportu, jehož pravidla byla kodifikována koncem předminulého století. Tehdy Brian Gamlin, tesař z lancashirského hrabství v Anglii, vymyslel terč tak, aby vyloučil šťastné náhodné zásahy. Vysoká čísla umístil mezi nízká, takže například dvacítka sousedí s jedničkou a pětkou. V hospodách – i ve Walesu – to je považováno za geniální řešení, přestože autorem myšlenky je Angličan.

Rees se narodil v roce 1940 a v patnácti odešel ze školy. Jak praví legendy, jeden z jeho učitelů o něm tehdy prohlásil, že „má tak akorát na to, aby četl sportovní stránky v novinách“. Údajně byla řeč o lokálním listu South Wales Echo. Jisté je, že Leighton si našel práci automechanika a této profesi zůstal věrný 21 let, než se v roce 1976 stal jedním z prvních profesionálních šipkařů na světě. Už předtím…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte