Článek Elišky Bártové o diskriminaci žen (Jsem žena a kdo je víc, Respekt č. 26/2003) představuje kultivovaný přehled konvenčního vidění tohoto problému a sleduje ušlechtilý cíl. Když jsem si ale přečetl, jak se v něm k tématu vyjadřuji, nemohl jsem si nepřipomenout starou zkušenost, že v sociálních vědách největším nepřítelem pravdy není lež, nýbrž pseudoodborné kecy. Mluvím o svém vlastním výroku, jak ho v článku nacházím. To, co tam ze mne autorka cituje, není sice nepravda, je to jen tisíckrát omletá banalita: „Na ženy se prostě zaměstnavatelé neustále dívají jen jako na současné či budoucí matky. A právě tato představa je mnohdy důvodem diskriminace, která je u nás opravdu velká.“ (Říká Možný.) Ve slušném tisku taková věta nenudí snad už jen tehdy, když se dá do úst expertovi. Co jsem se však pokusil autorce v telefonickém interview sdělit, je v jistém smyslu pravý opak toho, co teď v článku v jejím podání a uvedeném kontextu říkám.

Stereotypy

Debata o diskriminaci žen a s ní spojených stereotypech se u nás už sama stereotypizovala. Snažil jsem se do ní vnést zatím snad neotřelé pozorování, že ženy přestávají být vnímány bez rozlišení, jako kdyby všechny byly matky. Těsná asociace mezi ženstvím a mateřstvím, platná po tisíciletí a snad i zakódovaná v naší genetické výbavě, povoluje pod tlakem posledního vývoje západní civilizace. Zhruba třetina z nastupující generace našich mladých žen…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte