Věřme, že si milovníci filmových novinek přicházejí na své, když se na karlovarské promenádě ohlížejí po aktuálních kráskách, nostalgik se však rád ohlédne i po divách zašlých časů. Říká se, že v soudobé civilizaci obraz potlačil vyprávění. Svět prý vnímáme z perspektivy filmových záběrů, ty se však s odstupem času stávají legendami a z nejsvůdnějších obrazů opět povstávají příběhy.

V létě 1953, tedy právě před půlstoletím, došlo na filmovém nebi k nevšednímu úkazu. Zazářily na něm oslnivě hned dvě hvězdy, z nichž byla každá vnímána jako prototyp zbrusu nového ženského typu, zároveň se však od sebe zásadně lišily.

Sedmadvacetiletá Marilyn Monroeová byla známá už z několika předchozích filmů, v nichž ukázněně ztělesňovala zavedenou šarži hloupoučké blondýnky, která ani neví, čím ji příroda vybavila. Zlom nastal, když zmíněného roku ve filmech Páni mají radši blondýnky, Oženit se s milionářem a Loučení s vampem předvedla s nečekaným citem pro parodii, že se americké dívenky ve strategiích snoubení vyznají až moc dobře. Divácký úspěch ukázal, že nové generaci blondýnek sluší životaschopná mazanost ještě víc než bezbranná naivita. Zdálo by se, že doba dozrála k větší rafinovanosti, jenže vzápětí přišel do kin film s další převratnou hrdinkou, tentokrát v podání naprosto neznámé brunetky Audrey Hepburnové, jež postavu princezny v Prázdninách v Římě naplnila jemností, inteligencí a přirozeným půvabem, jaký by se ani parodovat nedal. Ve čtyřiadvaceti ztělesnila nový…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte