mobrazek_932.jpeg
mobrazek_932.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_932.jpeg
Fotografie: Vzkaz z Westminsteru: s tradičním sportem je, vážení aristokraté, šmytec. (Londýnská Oxford Street, 1926.) Foto Profimedia.cz/ Hulton Archive • Autor: Respekt

Tak vášnivou debatu, jaká v pondělí 30. června bouřila dolní sněmovnou, Británie nezažila od březnové rozpravy o účasti na irácké válce. „Pokud se nechopíme iniciativy,“ hřímal labouristický poslanec Gerald Kaufman, „podobnou příležitost hned tak mít nebudeme.“

„V sázce je důvěryhodnost vlády,“ doplnil jej bývalý ministr sportu Tony Banks. Ale zatímco v březnu kabinet Tonyho Blaira prosadil svou, tentokrát musel ustoupit. Řeč se nevedla o válečném tažení, ale o zákazu honu na lišky.

Kyselé hrozny pro šéfa

Pro zákaz štvanic hlasovalo 362 poslanců, z nichž 62 patřilo ke členům vládní administrativy, z toho sedm bylo z premiérova kabinetu. Proti zvedlo ruku 154 poslanců. Zákon tedy hladce prošel.

Úplný zákaz štvanic je součástí rozsáhlejšího zákona, který má regulovat lov savců ve volné přírodě. Britové však hon na lišky chápou jako sport, a to sport povýtce aristokratický. Není tedy divu, že si „třídní boj“ proti této kruté zábavě vzali noví labouristé za heslo už při nástupu k moci roku 1997. Ale místo toho, aby zákon prosadil okamžitě po nástupu k moci, Blair váhal a zdržoval, přestože také v tomto kroku shledával „konec“ staré Británie a začátek „nové“. Nechtěl si proti sobě hned zkraje poštvat ty, kteří jeho labouristy sice volili, ale nijak nadšeně.

Zákon prošel, lépe řečeno neprošel, už…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte