Už druhým rokem klesá německým novinám inzerce. Zároveň se zdražuje papír a odbory požadují zvýšení platů. Důsledkem je propouštění, snižování rozsahu, zánik titulů a vydavatelská koncentrace: silnější vyda-vatelé kupují menší. Frankfurter Allgemeine Zeitung s nákladem 384 tisíc se bojí o kulturu seriózních listů, tedy že se budou – ve snaze o vyšší náklad a přísun inzerce – v zemi vydávat čtenářsky méně náročné noviny. Frankfurter Rundschau s nákladem 183 tisíc má obavy o svou existenci. Nejhůře je na tom berlínský Tagesspiegel, kterému zvoní hrana.

Za hranicemi Bavorska pšenka nekvete

Také mnichovský list Süddeutsche Zeitung s nákladem 438 tisíc vykazuje obrovské ztráty. Kromě zmíněných příčin tu hraje roli i rozhodnutí vydavatelství deník prodávat po celém Německu, nejen jako dříve na jihu v Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Prodej každého za hranice Bavorska vyvezeného exempláře musí být dotován 52 % z prodejní ceny. Ovšem když v minulých dnech vydavatelství oznámilo, že nevyjde vydání v Severním Porýní, novináři z protestu vypustili na první stránce oblíbený sloupek „Streiflicht“ (česky by se to slovo dalo přeložit jako „světelný kužel“), kde se redakce vždy snažila nějak netradičně posvítit na ten či onen problém. Vedení nařídilo, že sloupek musí opět vyjít. Novináři uposlechli, ale svůj postoj napsali do článku na první stranu. Další zásahy a krácení prý způsobí novinám nenapravitelné škody co do…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte