Otec malého Čecha, který loni zahynul v rakouských Alpách, dostal šestiměsíční podmíněný trest. Zemský soud v tyrolském Innsbrucku dospěl k názoru, že Josef Tejkl způsobil svému devítiletému synovi smrt vyčerpáním při horské túře, a vyměřil mu za to podmíněný trest půl roku s tříletým odkladem. Josef Tejkl se k líčení, stejně jako na první stání v únoru, nedostavil. V dopise adresovaném soudu napsal, že si není vědom své viny. Vinen je podle svých slov nanejvýš před Bohem anebo kvůli tomu, že sám přežil, zatímco jeho syn zemřel. Na rozdíl od svých předchozích vyjádření však padesátiletý muž nyní řekl, že případné odsouzení nepřijme.

Co se tehdy v Alpách vlastně stalo? Drama se odehrálo během víkendové túry několika přátel ve východním Tyrolsku loni v říjnu. Josef Tejkl se synem Jakubem se rozhodli vystoupit na třítisícovou horu Keeseck a přenocovat v chatě ležící za průsmykem. Počasí ale zabránilo dvojici se tam dostat: s příchodem večera se zvedl vítr a udeřila silná sněhová bouře. Otec se synem museli v půli cesty přenocovat pod širým nebem. Na bivak na sněhu a v mrazu ale neměli vybavení. Jakub přes noc velmi zeslábl a prochladl, takže se Josef Tejkl rozhodl pro co nejrychlejší sestup. Druhý den už Jakub nebyl schopen ani chůze a otec jej několik hodin vlekl v náručí, kde mu také později zemřel – kousek od první boudy, kde by oba našli pomoc. Rakouská policie hned na místě zdrceného muže vyslechla a pustila domů. Tejkl pak očekával, že justice…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte