Začíná to už vypadat jako ohraný scénář. Vláda škrtá desítky miliard v armádě, školství či vědě a snaží se přesvědčit poškozené, že jinou možnost opravdu nemá. Pak se ozve libovolná lobby, požádá o miliardové dotace a vláda jí je bez mrknutí oka přislíbí. Ve stopách třineckých ocelářů teď úspěšně vyrazili farmáři (výstižnější je říci družstevníci, protože soukromí zemědělci nemají na manifestační výlety na traktorech před Úřad vlády čas). Chtějí tři miliardy za úrodu zničenou loňskými holomrazy a premiér Vladimír Špidla už jim je slíbil. Není to nic překvapivého, revoluční novinkou by bylo, kdyby zemědělci miliardy nevybojovali. Zatím mají na kontě jen úspěchy, ať bylo horko či sucho. Až se ministr financí vrátí v pondělí po dovolené do úřadu, má za úkol peníze bez prodlení najít. Kde? To je jeho problém. (Jen ne v rozpočtu ministra Palase, to agrárníci nedopustí.)

•••

Minulý týden si Institut pro sociální ekonomické analýzy pozval na seminář jednoho z hlavních stratégů slovenské důchodové reformy Ivana Švejnu. Bratislavská vláda plánuje, že z dnešních odvodů na sociální pojištění (de facto jde o „důchodovou daň“) ve výši 20 % půjde napříště do státní kasy jen polovina, zatímco druhou půlku by si lidé povinně ukládali do soukromých penzijních fondů. Jak vysvětlil Švejna, slibují si od toho vyšší důchody, protože soukromé fondy by mohly nastřádané peníze zhodnotit o 3 % ročně.

Krátce poté se přihlásil Jiří Hofman, náměstek…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte