mobrazek_800.jpeg
mobrazek_800.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_800.jpeg
Fotografie: Zemřel v den, kdy měli policisté zahájit prohlídky v jeho bytech. Repro RESPEKT • Autor: Respekt

Minulý čtvrtek, necelou hodinu po poledni, tragicky skončil život německého politika Jürgena Möllemanna. Roztříštil se o zem poté, co se při seskoku z letadla odpojil od už otevřeného padáku a po rezervním nesáhl, přestože letěl vzduchem ještě asi kilometr.

Vše nasvědčuje sebevraždě, zejména však nepřímé okolnosti. Spolkový sněm jej pouhou půlhodinu předtím zbavil poslanecké imunity, takže policie mohla zahájit razii v jeho bytě v Münsteru a dalších 24 objektech ve čtyřech zemích, které dlouholetému představiteli Svobodných demokratů (FDP) patřily. Möllemann, jenž dvacet let působil jako poslanec a vyzkoušel si také, jaké to je sedět v křesle spolkového ministra, byl podezírán z daňových podvodů a porušení zákona o politických stranách. Během pouhého roku se z uznávaného politického stratéga stal psancem.

Potvrdí-li se domněnka o sebevraždě, dobře to zarámuje pověst muže, který si ve skocích padákem liboval stejně jako v kontroverzních kouscích. Největším byl jistě ten poslední, s jehož pomocí se loni touto dobou pokusil FDP coby liberální, ba elitářskou organizaci přeměnit v stranu lidovou a při zářijových parlamentních volbách získat 18 % hlasů. Palestinská intifáda vrcholila, a tak Möllemann vsadil na to, čeho se do té doby každý rozumný člověk v Německu štítil – na antisemitismus. Prohlásil, že si Židé za něj mohou sami, sotva kdo jej prý tak rozdmýchává jako „Šaron a v…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte