mobrazek_783.jpeg
mobrazek_783.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_783.jpeg
Fotografie: Senátor Jiří Zlatuška: „Vítězství Železného ve volbách je varováním, pánové.” Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Není to ani půl roku, co se média jen hemžila výroky politiků, že je třeba zavést přímou volbu prezidenta. Parlamentním stranám totiž hrozila velká blamáž, když se nemohly dohodnout, koho postaví do čela země. Dokonce i ODS, která přímou volbu zásadně odmítala, byla na konci letošní horké zimy pro. Dnes by se sliby měly zhmotňovat do návrhů, ale nastal problém. Horní komora parlamentu se postavila proti.

Občané jsou hloupí

Hlava státu volená lidmi přímo je dnes evropským trendem. V ústavě ji mají například zakotvenou Rakušané, Irové, Francouzi, Portugalci, Finové, ale třeba i Chorvati či Bulhaři. Z českých pokusů o totéž se zatím nejdál dostal návrh poslankyně Hany Marvanové (US): v dubnu jej dolní komora pustila do druhého čtení. Naději pro stoupence přímé volby ale teď zhatil Senát. V horní komoře navrhla změnu ve volbě prezidenta Helena Rögnerová (nezávislá), ale ostatní senátoři v drtivé většině její návrh během květnové debaty smetli se stolu.

„Hlavním cílem naší snahy je, aby se mezi lidi vrátil zájem o politiku. Aby věděli, že o budoucnosti a důležitých věcech rozhodují jen oni. A k tomu je volba prezidenta ideálním podnětem,“ shrnuje smysl „prezidentské“ iniciativy lidovecká senátorka Zuzana Roithová, jedna z osmi členů horní komory, kteří iniciativu paní Rögnerové podpořili. Zbytek byl napříč stranami proti, nebo se nedokázal rozhodnout.

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte