Ve filmařských kuloárech se prý letos na jaře kdosi nechal slyšet, že nezná horší názvy filmů než Nuda v Brně a Únava ve dvou. Zatímco režisér Vladimír Morávek ten prvně jmenovaný směle vrhl do distribuce i s riskantním titulem, tvůrci komorního příběhu o vychládajícím manželském soužití se možného nezájmu diváků zalekli a na poslední chvíli své dílo přejmenovali na Nevěrné hry. Kromě zívajících názvů vykazují oba filmy i důležitější podobnost: v obou na plátně debutují režiséři z jiné branže (po divadelníkovi Morávkovi animátorka Michaela Pavlátová) a oběma se v sezoně Pupenda podařilo do kina dostat originální obraz současnosti. V případě Nevěrných her navíc tak civilním a přitom psychologicky přesným způsobem, jaký se ve zdejší kinematografii často nevidí.

Jako u sousedů

Hned po úvodních titulcích nás sice ženský hlas ubezpečuje, že se „nikdy, nikdy nevdá“, ale předsevzetí jsou zkrátka od toho, aby se porušovala. O pár minut později už vidíme talentovanou českou klavíristku Evu (Zuzana Stivínová) věšet prádlo na zahradě domu ve slovenské vsi poblíž maďarských hranic. Její manžel, slovenský hudební skladatel Peter (Peter Bubjak), si přál odejít z Prahy, aby měl klid na komponování, vesnické soužití má ale do idyly daleko. Vytratila se nejen romantika, ale i vřelost a blízkost, Peter rodinu živí skládáním hudby pro rakouské supermarkety, zádumčivě se uzavírá do sebe a nemá potřebu komunikovat. Znejistělá Eva se v cizím prostředí…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte