mobrazek_797.jpeg
mobrazek_797.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_797.jpeg
Fotografie: Nezávislý, ale ne mimo podezření. Repro RESPEKT • Autor: Respekt

„Levicové vlády měly pět let na schválení zákona o střetu zájmů. Neudělaly nic, protože by tak přišly o klacek, s jehož pomocí se snaží na mě útočit. Moje budoucí vláda otázku vyřeší,“ sliboval před parlamentními volbami v roce 2001 Silvio Berlusconi. Poté se televizní a tiskový magnát stal premiérem. Levice dnes uznává, že se svým otálením v minulých letech dopustila chyby. Ovšem návrh zákona ze své legislativní dílny Berlusconi nepřijal, protože by prý vedl k „znárodnění“ jeho majetku. Celá věc tedy nadále vázne a premiér zabředává do podezření ze střetů zájmů. Naposledy před několika dny, když největší a nejvýznamnější italský deník, milánský Il Corriere della Sera, vyměnil po šesti letech šéfredaktora.

Nóbl salon

Na první pohled to byla běžná věc, tím spíše, že v poslední době se v deníku šéfredaktoři střídali po třech čtyřech letech. Corriere od svého založení v roce 1876 razí pohled na svět, který je blízký liberálním, nábožensky nepříliš založeným lidem. V Itálii si brzy získal věhlas pro své kvalitní informace a nezávislost. Tuto tradici si udržel poměrně dlouho i za fašismu. Od 70. let patří konsorciu, složenému z podnikatelských a bankéřských jmen, jako je například automobilka Fiat. Spolupráce tam funguje na základě gentlemanské dohody, že se žádný z podílníků nepokusí získat rozhodující pozici. Je to zkrátka takový nóbl salon buržoazie, což…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte