mobrazek_762.gif
mobrazek_762.gif • Autor: Respekt

vobrazek_762.jpeg
Fotografie: Tátové jim spálili školu. Foto ČTK • Autor: Respekt

Loni v prosinci svitla naděje, že se krvavý konflikt v indonéské provincii Aceh po 26 letech chýlí ke konci. Po téměř půl roce ale z dohody uzavřené mezi separatisty z Hnutí za svobodný Aceh a vládou v Jakartě zůstal jen cár papíru, a možná ani to ne. Po nejzápadněji položené oblasti Indonésie se prohánějí desítky tisíc vládních vojáků, tisíce lidí prchají z domovů, stovky škol lehly popelem a počty mrtvých jdou zatím do desítek. Vládní optimisté hovoří o několikaměsíční ofenzivě, vše ale nasvědčuje dalším rokům srážek. Situace v Acehu se vrací do starých kolejí, řekl by cynik.

Zaretušované rozdíly

Vláda zahájila ofenzivu 19. května výsadkem tisíců vojáků a nálety na předpokládané základny povstalců. Obnovení bojů a vyhlášení stanného práva v Acehu zatlouklo poslední hřebík do rakve mírového procesu, který skomíral už od prosincového podpisu dohody. Indonéská vláda se v ní zavázala, že provincie získá skutečnou autonomii a bude si moci ponechat 70 % příjmů z těžby nerostných surovin, hlavně ropy a zemního plynu. Povstalci na oplátku přislíbili, že se alespoň pro tuto chvíli vzdají nároku na úplnou nezávislost provincie a složí zbraně.

Dokud byly na pořadu nepříliš bolestivé závazky, dohoda jakžtakž fungovala. Kamenem úrazu se ale stala demilitarizace na obou stranách. Povstalci měli od začátku února odevzdávat zbraně a indonéská armáda se stahovat z předsunutých pozic. …

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte