Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Šimpanzi jdou do nebe

Fotografie: Kolik procent je dělí od druhu Homo sapiens sapiens? Foto Primedia CZ/ Hulton Archive • Autor: Respekt
Fotografie: Kolik procent je dělí od druhu Homo sapiens sapiens? Foto Primedia CZ/ Hulton Archive • Autor: Respekt

V hlavním časopise americké akademie věd PNAS vyšel minulý týden provokativní článek, který naznačoval příslušnost šimpanzů k rodu Homo. Ten by se tak rozrostl z člověka rozumného (Homo sapiens sapiens) o další dva druhy – člověk šimpanz (Homo troglodytes) a člověk bonobo (Homo paniscus). Své argumenty vědci z Detroitu opřeli o genetickou podobnost necelé stovky genů. Byť pro život nezbytných.

On tancuje v dešti

Tyto geny však tvoří pouze zlomek genomu a generalizovat cosi z jejich podobnosti je tak poněkud nadsazené (lidský genom obsahuje přibližně čtyřicet tisíc genů). Celá problematika příbuznosti člověka se šimpanzem je kontroverzní a s definitivním rozhodnutím je nutné počkat, až bude kompletně dešifrován šimpanzí genom. To je naplánováno na polovinu tohoto roku. Centrum pro výzkum lidského genomu v americké Bethesdě totiž „přijalo“ šimpanze do kategorie tzv. genomů s vysokou prioritou a uvolnilo pro tento projekt své továrny na sekvenování. Japonské, německé, jihokorejské, tchajwanské a čínské laboratoře začaly se sekvenováním již v roce 2001 a zejména Japonsko hraje v těchto projektech prim. Zatím však stále máme k dispozici jen několik studií, které se snaží na genetickém základě vyvrátit či potvrdit již 30 let tradované číslo 98,5 % (to znamená, že z tří miliard bází – nejnižší jednotky DNA – by jich lidé měli 98,5 % stejných jako šimpanz)…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.