Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Kdo by měl volit a kdo ne

Fotografie: Mohou-li být děti trestně odpovědné od 15 let, proč by neměly mít právo volit? Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Mohou-li být děti trestně odpovědné od 15 let, proč by neměly mít právo volit? Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Následující příspěvky pocházejí z debaty, která se týká článku Nechte děti volit (Respekt č. 22/2003). Do diskuse se lze zapojit na adrese www.respekt.cz.

•••

Tomáš Kvapil přišel s natolik revolučním návrhem, že se skoro nikdo z politiků a novinářů nezmohl na nic jiného než na odsouzení a to ještě z jednoduchého důvodu – přišel s tím člen KDU-ČSL. Média přitom ráda a často kritizují poslance za to, že hlasují podle toho, z jaké politické strany návrh vzejde, a nyní dělají totéž – není to úsměvné? Jenom pro připomenutí, ve Švýcarsku mohou ženy volit od roku 1971 (ano, už celých 32 let). Také volební právo pro černochy v USA si mnoho lidí nedokázalo představit a takové myšlence se smáli. Pokud se nepletu, tak na absenci volebního práva pro děti upozornil americký politolog Robert Dahl (který také upozornil na absenci volebního práva pro nesvéprávné osoby). Vzhledem k tématu bych se pokusil prosazovat jej po kouskách – tedy například postupným snižováním věku, kdy má občan právo volit, na 17, 16 či 15 let. Od 15 let už teď platí zvýšená trestní odpovědnost a právě se jedná o dalším snížení této věkové hranice. Takže pokud je občan schopný rozeznávat, co je dobré a co ne, a zároveň je za to odpovědný, proč by nemohl také volit?

Lukáš Tyl,

tyl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.