Pokud chce člověk odjet v pátek ven z Prahy vlakem, měl by mít dost času a pevné nervy. Z osmi pokladen na Hlavním nádraží bývají otevřeny dvě a u každé z nich čeká dlouhá fronta. „Víc nás tady není,“ zní odpověď nevrlé pokladní na žádost, aby povolala další kolegy. Trochu nečekané u kolosu s 85 tisíci zaměstnanci, ovšem běžná situace pro každého, kdo v Česku cestuje po železnici. Možná nic jiného nepřipomíná zašlá 80. léta víc než právě prostředí v nádražních halách či železničních vagonech. Neochotu, lhostejnost a vůbec celkovou nepřívětivost Českých drah je skoro už trapné připomínat. Všichni cestující, kteří se ještě nenechali úplně otrávit a pořád jezdí vlakem, se však možná už brzy dočkají odměny.

Kup si bagetu a jeď

Napříč Evropou nyní probíhá kampaň představující železnici jako dopravu 21. století. To není přehnané. Nové vlaky jezdí rychleji než auta, nezastaví je žádné dopravní zácpy a až na extrémní výjimky jim nevadí žádné počasí. Navíc se v nich člověk dostane bez problémů až do center měst, což v případě aut už obvykle není možné. Díky počítačům a mobilům lze ve vlacích – na rozdíl od aut – pracovat. Kromě letadel a lodí jsou vlaky nejbezpečnější dopravou a pasažéra může hřát dobrý pocit z toho, že nezatěžuje přírodu.

Česká železnice, největší státní podnik, si ještě třináct let od zhroucení komunismu zachovává většinu zlozvyků, které nastřádala v minulosti. I přes konkurenci aut či autobusů projevuje…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte