mobrazek_554.gif
mobrazek_554.gif • Autor: Respekt

vobrazek_554.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Zní to paradoxně a proti veškeré spotřebitelské intuici: za nákupem oblečení či sportovních potřeb se vyplatí vyrazit do západní Evropy. Proti Němcům, Britům či Belgičanům máme nižší platy, přesto za totéž zboží platíme víc. Příklad? Francouzská oděvní firma Promod prodává dámskou módu střední cenové kategorie. Svetřík, který si Češka může v jejím pražském butiku koupit za 799 korun, přijde na vyhlášené bruselské obchodní třídě Boulevard Waterloo na 19,90 eur (při pátečním kurzu koruny k euru je to 636 korun). Stejnou cenu za něj zaplatí Francouz na slavném bulváru de Saint Michel v centru Paříže. Opticky je rozdíl v ceně ještě lépe viditelný u dražších věcí, kde se počítá v tisících korun. „Kluci od nás z banky si jezdí kupovat obleky do Německa. Butik stejné značky máme přitom téměř pod okny banky. Vyplatí se to, i když se k ceně připočte projetý benzin,“ říká ekonom ČSOB Jozef Kovalovský. Oba příklady ilustrují fakt, že Česko je v některých oblastech dražší než nejbohatší země Evropy.

Blaze, ale draze

Proč platíme víc, když máme nižší platy a celková úroveň cen je v Česku ve srovnání se zmíněnými zeměmi poloviční? Ekonomové vidí tři základní důvody: v západní Evropě tlačí ceny dolů výrazně ostřejší konkurence, tamní trhy jsou větší (nejen počtem obyvatel, ale i výškou platů, a tím pádem vyšší kupní silou) a zákazníci mnohem náročnější.

Ostrý konkurenční…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte