Kdosi, možná Jan Werich, kdysi vzpomínal, jak v americkém exilu hovořil s německým filmařem, který v emigraci za oceánem dosáhl mimořádných úspěchů. „Je to tady moc fajn, ale kuličky jsem tu s nimi nehrál,“ posteskl si prý. Vím, o čem mluvil, protože patřím k veteránům jarních kuličkových klání na plácku U dvojky ve výseči Olšanských hřbitovů, jež byla vyrvána funerálním účelům, aby sloužila dětským hrám. Dnes tam stojí palác Flora, který zvenčí vypadá jako supermoderní věznice pevnostního typu a uvnitř nabízí bezpočet atraktivních zábav. Kuličky se v něm sice hrát nedají, ale to zřejmě nikomu nevadí. Dcery vzpomínají, že už před polovinou osmdesátých let pokládali jejich spolužáci cvrnkání kuliček do důlků za nejapné a staromódní. Kdo na sebe dbal, házel prý tehdy mince na čáru.

Dnes hrají kluci všude na světě stejné počítačové hry, a Středoevropané tak pro případ budoucí emigrace přicházejí o docela hezký důvod k nostalgii. Výrok „kuličky jsem tu s nimi nehrál“ nezní jen jímavě, ale znamená i něco podstatnějšího než společně procítěný zážitek. Všichni chtě nechtě posloucháme Gotta, koukáme na hokej, nadáváme na politiky a možná by se nám po tom všem někde jinde taky zastesklo, jenže cvrnkání kuliček byla zkušenost, která nás utvářela hlouběji. Svým způsobem šlo o iniciační obřad. Nad důlky jsme pronikali do tajů podnikatelské strategie, zvažovali míru rizika, učili se rozlišovat, které falše jsou ještě fér a které už neprojdou.

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte