mobrazek_405.gif
mobrazek_405.gif • Autor: Respekt

vobrazek_405.jpeg
Fotografie: Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

MICHAEL LIBAL (61) se narodil v Bruselu. Po studiu dějin a politologie ve Vídni, Berlíně a Tübingenu nastoupil v roce 1971 do služeb německého ministerstva zahraničí, kde v letech 1991 až 1995 šéfoval odboru jihovýchodní Evropy. O tehdejší německé politice vůči Balkánu napsal později knihu Limity přemlouvání. Po roce 1996 stál v čele mise OBSE v Gruzii a působil jako velvyslanec v Kazachstánu. Od roku 2001 je německým ambasadorem v Praze. Michael Libal je ženatý a bezdětný. Jeho rodina po otci pochází z Čech.

Považujete za správné, že se spolková vláda při tak dalekosáhlém rozhodnutí, jako je nesouhlas s americkým tažením na Irák, odvolává na převažující postoj německé veřejnosti, která válku odmítá?

Ano. Pokud se její názor s názorem veřejnosti kryje, může se vláda na převažující postoje klidně odvolat. V případě Iráku jak lidé, tak vláda soudí, že možnosti pro odzbrojení mírovou cestou nebyly vyčerpány a že inspektoři OSN měli dostat další šanci.

Přesto se nelze ubránit dojmu, že vaše vláda má pro svůj postoj dost řekněme oportunistické důvody – v ekonomickém ohledu jí teče do bot, a tak se chce alespoň v tomto lidem zalíbit.

To si nemyslím. Otázka války na Blízkém východě je příliš důležitá na to, aby se vláda řídila takovýmto myšlením. Při vší úctě k názoru těch, kteří si – z jistě pádných důvodů – myslí, že…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte