Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Barma je podle organizace Human Rights Watch zemí s nejvyšším počtem dětských vojáků, stále je tu kolem 1200 politických vězňů, kteří jsou drženi dlouhodobě na samotkách a krutě vyslýcháni.
Po pětidenním procesu s Karlem Srbou a trojicí jeho společníků je zřejmé jedno: vražda známé investigativní reportérky Sabiny Slonkové se skutečně chystala. Všichni obžalovaní až na Srbu se k tomu přiznali. Z výslechů sice zatím nepadl jednoznačný důkaz, že Srba vše organizoval, na druhou stranu byl ale někdejší agent vojenské rozvědky a generální sekretář ministra zahraničí jediným členem spolku, který měl k činu jednoznačný motiv i peníze.
Kolikátou válku už vlastně vidíme v televizním přenosu? Tak se může zcela oprávněně ptát každý, kdo strávil značnou část života v mírové strnulosti studené války a pak se za posledních třináct let nestačil divit. Nynější americko-britské tažení proti Saddámu Husajnovi se však v mnoha ohledech od již navyklých válek liší. Ve čtvrtek po půlnoci vypršelo ultimátum amerického prezidenta George W. Bushe, týž den nad ránem dopadly na Bagdád první bomby a už v pátek se rozjela pozemní ofenziva z Kuvajtu. To je rychlost, jaká tu od pádu berlínské zdi ještě nebyla. Z hlediska osudu celé planety je ovšem mnohem důležitější jiná věc. Nejenom že tato válka začala bez přímého posvěcení OSN (to už tu bylo třeba v případě Kosova v roce 1999), ale především jde o premiéru války preventivní. A ta přináší dosud nepoznaná rizika.