Vidět agresi jen jako důsledek špatné výchovy je velice zjednodušující. Dochází k ní z tisíce různých důvodů. Pro mnohé je společným jmenovatelem kompetice. Podobné záliby, vkus, nároky na potravu či partnerku – jsme si prostě navzájem příliš podobní, a čas od času proto musíme vycenit zuby, abychom získali, co potřebujeme. Jedním z klasických typů agresivního chování je infanticida – zabíjení neviňátek. Sklony k němu mají především samci a dlouho se uvažovalo o tom, že je za ně zodpovědný mužský hormon – testosteron. Existovalo však několik důkazů, které naznačovaly, že by to mohlo být i jinak. Hladina testosteronu nemá zřejmý vliv na kvalitu otcovského chování a u některých druhů myší ho dokonce posiluje. Tým biologů Berta O‘Malleye a Jona E. Levina objevil, že za agresivitu samců vůči mláďatům je zodpovědný jiný hormon, a to progesteron. Ten byl dlouho vnímán zejména jako látka, která kontroluje samičí reprodukční chování a vývoj vajíčka během menstruačního cyklu. Vědci však zjistili, že u samců, kterým byl receptor pro progesteron odebrán, případně u nich byl farmakologicky blokován, byla infanticida nulová a nedocházelo ani k žádným agresivním výpadům samců vůči mláďatům – zkrátka vzorný otec. Naopak injekce progesteronu tuto agresivitu zvýšila. Progesteron neměl žádný vliv na agresivitu mezi samci, která je podmíněna spíše hladinou testosteronu.

•••

Eklampsie je nejčastějším důvodem úmrtí matky před…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte