Index spotřebitelské důvěry dosáhl v USA nejnižší hladiny za posledních deset let, přesněji od října 1993. Tento ukazatel, který prezentuje skupina Consumer Research Center (hodnota 100 odpovídá úrovni z roku 1985), poklesl již třetí měsíc po sobě, naposledy z lednových 78,8 na únorových 64,0. Přitom utrácení spotřebitelů se stará o odbyt téměř dvou třetin ekonomického produktu USA. Kde hledat příčinu poklesu? Lynn Francová, ředitelka citované skupiny, tvrdí, že daň na spotřebitelském boomu si vybraly bezvýrazné trhy financí a pracovních sil, stoupající ceny paliv a vzrůstající hrozba války a terorismu. Naproti tomu Gary Thaier, šéfekonom skupiny AG Edwards & Sons, si není tak jistý: „Spotřebitelská důvěra je očividně slabá. Jak očekávání, tak současné podmínky jsou nízké. Těžko říci, do jaké míry to odráží letošní drsnou zimu a do jaké míry blížící se válku, pravděpodobně tu hrají roli oba faktory.“ Něco na tom může být. Sněhové bouře na mnoha místech USA zadržely doma zákazníky, kteří by jinak vyrazili nakupovat na Prezidentský den – volné třetí pondělí v únoru k uctění památky všech dosavadních prezidentů USA.

•••

Minule zde na tomto místě byla řeč o směšně trapné „odposlechové aféře“ předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého: pan poslanec našel v hlasové schránce svého mobilu záznam ze svého jednání o „včelařských subvencích“ a tvrdí, že ho někdo odposlouchával; nejspíš ale nevědomky zmáčkl…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte