mobrazek_306.gif
mobrazek_306.gif • Autor: Respekt

vobrazek_306.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Bude válka? Kdy začne? Takto se už neptají jen moderátoři mediálních debat. Podobné otázky padají i v hospodách, u holiče, u rodinných stolů. Odpovědi jsou stále mlhavé – alespoň co se týče dne, kdy mají vzlétnout bombardéry. Jasněji je zato ve vztazích v samotné Evropě. Postkomunistické země dostaly za svůj příklon k USA před dvěma týdny od francouzského prezidenta Jacquese Chiraka za uši, ale poté našly své zastánce ve světě. Pro vlády Německa a Francie jsou neodpovědnými fracky, kteří by při tak důležitém rozhodování měli držet s EU – rozuměj s Francií a Německem – a raději mlčet. Pro USA, Velkou Británii či Izrael jsou naproti tomu spíše zeměmi, které si uvědomují hlavní poučení z druhé světové války a éry totalit: neustupovat zlu. To není špatná bilance. Nenechali jsme spojence samotné a oni se zachovávají podobně – nejsme v tom zkrátka sami.

Nejde o 30 kilometrů

Co se týče možného začátku války proti Saddámovi, lze říci, že v tomto týdnu to nebude, ale rozhodování nabývá čím dál konkrétnějších obrysů. Přirozeně se nabízí otázka: Proč se o válce ještě nerozhodlo? Proč mají 7. března zbrojní inspektoři předložit další zprávu a poté Rada bezpečnosti OSN schvalovat další rezoluci? Odpověď lze zjednodušeně shrnout takto: Protože Američanům – navzdory tomu, co jim vytýkají pacifisté celého světa – nejde prvoplánově o iráckou ropu, ale chtějí…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte