Nuda na Slovensku končí! Alespoň to slibuje reklamní slogan zbrusu nové televize JOJ. Třebaže stanice hodlá spustit proud zábavy do slovenského éteru až tuto sobotu, nuda na tamním televizním trhu skončila už loni v říjnu. Tehdy totiž Rada pro vysílání a retransmisi přidělila volné frekvence v zemi pod Tatrami prvním mužům TV Nova Jiřímu Šmejcovi a Vladimíru Železnému. „Byla to jedinečná šance, jak postavit na nohy dalšího vysílatele, který by mohl být zdravým prvkem na slovenském mediálním trhu,“ vysvětlil rozhodnutí předseda rady Peter Kováč. Sotva se však lze ubránit dojmu, že snaha řešit chronické problémy slovenské mediální scény vřelým přijetím investora, jehož konzultant má doma vážné potíže s paragrafy a na krku miliardový dluh za prohranou arbitráž, je vyhánění čerta ďáblem.

Její veličenstvo Markíza

Těžkosti, s nimiž se slovenská média už bezmála dekádu potýkají, jsou obecně známé. Pramení ze skutečnosti, že bezprostředně po vyhlášení samostatnosti v roce 1993 se dostala pod silný vliv vládního Hnutí za demokratické Slovensko. Nejzřetelněji se tehdy jejich služba straně a vládě Vladimíra Mečiara projevovala především ve vysílání veřejnoprávních stanic, které nabízely divákům a posluchačům sáhodlouhé reportáže o mítincích premiéra a úspěších jeho vlády, prokládané negativními zprávami o politických konkurentech. Když 31. srpna 1996 zahájila vysílání první soukromá celoplošná TV Markíza, varovali proto pozorovatelé, že je jen otázkou času…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte