Argentinské ženy si v těchto dnech říkají jednu novou lidovou moudrost: kdybys překvapila manžela ve tři ráno, jak se vykrádá z bytu, a on by ti řekl, že odchází do fronty před bankou, tak mu věř. Bude tomu už jedenáct týdnů, kdy se za námi - Argentinci i cizinci, které osud zavál do této krásné země - zavřela závora. Přesněji: za našimi bankovními účty a úsporami. Od začátku prosince 2001 jimi můžeme disponovat jen v omezené míře. A to bez ohledu na to, jestli se jedná o částky v domácí měně (peso), nebo v dolarech, tedy v měně, která měla do konce minulého roku stejnou platnost a hodnotu jako měna národní. Vklady v dolarech ovšem státní úřady nyní dosti svévolně převedly na pesa.

Nedobrovolné svátky

Kolem financí bylo v uplynulých týdnech upředeno tkanivo mnoha často vzájemně si odporujících směrnic, jejichž společným cílem je upevnění vkladových, zejména devizových omezení. Kdyby této ohrady nebylo, nastal by útok na banky. Hodnota amerického dolaru vyjádřena v pesech by stoupla do nedozírných výšek a celý finanční systém by se zakrátko zhroutil. Rychle se měnící vedení státu - k 1. lednu zaznamenala Argentina světový rekord, neboť v průběhu jedenácti dnů jí vládlo pět prezidentů - tomu zabránilo. Od té doby se před bankami a směnárnami vytvářejí nekonečné fronty rozhněvaných občanů, vyzbrojených plechovými hrnci, do kterých na protest buší. Neuplyne den bez takových protestů: hlučných, ale nenásilných. Pokud ovšem peněžní ústavy, jichž je v…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte