Stačily čtyři hlasy a minulý pátek by sněmovnou prošel zákon proti všem, kteří by chtěli komplikovat mocným snadné vládnutí. Předlohu navrhlo ministerstvo vnitra, aby - jak stálo v důvodové zprávě - konečně zrušilo zdejší „příliš demokratický a pokrokový“ stav. Co vládním úředníkům vadí? Drobný příklad: Když se dnes nějaká skupinka pomazaných hlav rozhodne třeba stavět chemičku v krásném lese, mohou se proti tomu lidé bránit - prostě se přihlásí do řízení a rovným hlasem argumentují proti. Nový řád by ale tuto „zbytečnou překážku“ vymazal ze hry. Opět symbolicky řečeno - vláda chce, aby o chemičce a krásném lese rozhodoval pouze úředník s investorem.

Více Grossů a méně občanů

Norma, která dává občanům právo spolurozhodovat o věcech, které ovlivňují kvalitu života nejen v bezprostředním okolí jejich domovů, se nazývá správní řád. V těchto dvou studených slovech je skryta síla dnešních občanských a ekologických hnutí bojujících proti stavbám hypermarketů v lese či hliníkáren na poslední hezké louce široko daleko. Podle jeho dnes platné verze mohou lidé rovnoprávně bojovat proti stavbě, která podle nich napáchá nepřijatelné škody na životním prostředí. A nutno říci, že ekologové, občanská sdružení i skupinky obyvatel tuto možnost také aktivně využívají. Na jejím základě bránili občané a ochránci přírody například stavbě dálnice D8 přes unikátní krajinu Českého středohoří nebo montáži obřích drůbežářských hal na Domažlicku. I když ani v jednom…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte