Když se víc vyrábí, přibývá nezaměstnaných. Je to divná věta a platí jen v zemi, jejíž hospodářský růst je křehký a nezdravý. Lednové údaje ministerstva práce a sociálních věcí upozornily, že takovou zemí byla v posledním roce Česká republika. Růst ekonomiky ve výši tří procent doprovázelo meziroční zvýšení míry nezaměstnanosti z 9,1 % na 9,4 %. Vláda ČSSD si s nezaměstnaností opravdu neví rady. Ještě počátkem roku 1999, kdy se zastavila hospodářská recese, byla nezaměstnanost 8,1 %, pak prodloužením školní docházky vypadl na trhu práce celý populační ročník (přes sto tisíc lidí), přesto počet lidí bez práce šplhá k magické hranici půl milionu. V rámci předvolebních sebechvál se o výstražném signálu ve statistice nezaměstnanosti nemluví. Přitom naznačuje - a některé analýzy z regionů to potvrzují - podstatnou slabinu současné prosperity Česka. Tato prosperita totiž stojí na průmyslu, kde stejně jako před dvanácti lety převládá monokultura velkých strojírenských podniků. Někde ji narušily kultivovanější elektrotechnické firmy, jinde ale pouhé montážní linky zahraničních koncernů. Malé ani střední tuzemské podniky nejsou a nerostou. Za takových podmínek stačí, že pár koncernů z Česka odejde, a s růstem nezaměstnanosti pak praskne bublina ekonomického růstu.

Autor je ekonom.

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte