Jen co na konci ledna dorazila zpráva o financování v prvních letech po rozšíření Evropské unie, místní farmáři přispěchali s katastrofickými scénáři. Prezident Agrární komory Václav Hlaváček prohlásil, že je v ohrožení celé české zemědělství: s takovou se prý zde nebude pěstovat ani chovat vůbec nic, veškeré potraviny budeme dovážet. Fakta ovšem říkají něco jiného. Čeští agrárníci pouze přišli o naději, že se z nich díky penězům z Bruselu stanou boháči.

Milion na ruku

Soukromý zemědělec z Berounska Josef Stehlík pěstuje na 200 hektarech půdy obilí a chová 50 krav. Co by se stalo, kdyby Česká republika zítra vstoupila do EU a on dostával dotace podle stejných pravidel jako například jeho rakouský konkurent? Na tunu obilí se z bruselské kasy vyplácí 63 eur. Při rozloze polí pana Stehlíka a jejich výnosu (přibližně čtyři tuny na hektar) to dělá v přepočtu 1,6 milionu korun. K tomu je nutno připočíst necelých 42 eur na každou z padesáti dojnic - dohromady dalších přibližně 66 tisíc. Pro pořádek by jen musel přinést potvrzení, že svou sklizeň a mléko prodal. A náklady? Stroje, benzin nebo hnojivo stojí už dnes v České republice i v Německu přibližně stejně. Velký rozdíl však představují mzdy v zemědělství, pronájem půdy (v Čechách je až šestnáctkrát nižší než v Německu) nebo kontrola u veterináře. Právě kvůli těmto propočtům odmítají státy Evropské unie vyplácet novým členským zemím dotace v plné výši. Podle jejich názoru mají už tak velkou výhodu v…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte