Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Mimochodem

Většina doprovodných efektů vánoční atmosféry se už několik desetiletí dostavuje celkem spolehlivě. Ve městech se zazelenají trhy se stromky, kolem kádí na ulicích se rozpoutá velké kapří vraždění, z krámů se ozývají povznášející melodie a v chrámech se kolem jesliček seskupí zvířátka, pastevci a králové. Nevypočitatelná ovšem bývá nejjímavější vánoční senzace: zasněžené chaloupky. Na pohlednicích jsou jich plné poštovní pytle, skutečnost však častěji než sníh provází bláto či holomráz. Také letos lehký předvánoční poprašek hrozí roztáním a předpovědi počasí chumelenici neslibují.

Chaloupek také ubývá. Jejich pravzor zvěčnil jednou provždy Josef Lada, jenže venkov se mění, doškové střechy odvál čas do skanzenů, okna se městsky rozšířila a z chlévů se staly garáže. Estetická jednota ladovských vsí se rozpadla v nesourodé segmenty. Zchátralé barabizny se střídají se zbohatlickými novostavbami, kutilské přestavby původních domků dokládají, co se kdy dalo sehnat nebo ukrást, zemědělská či chovatelská zařízení připomínají průmyslová předměstí, v architektuře kulturních domů a paneláků doposud straší duch vědeckého světového názoru. Kostelík na návsi, byť čerstvě opraven, vyhlíží rozpačitě jako marginální podivín, který zabloudil do míst, kde nemá co pohledávat.

Štědrovečerní legendě dodává zvláštní jímavost kontrast mezi světodějnou událostí, která zahájila dějiny křesťanské civilizace, a nuzným prostředím, v němž k narození Páně došlo. Proč se Svatá rodina…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.