Příští pondělí oslaví televize Nova osmé narozeniny. Má být proč veselá. Minulé úterý jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila vysílací licenci. Takže nestane-li se nic mimořádného, prožije česká veřejnost na Železného planetě Nova dalších patnáct let. To obnáší přinejmenším jednu generaci a troje parlamentní volby.

Přepněte si

Prodloužení licence přišlo ve chvíli, kdy je ředitel Železný stíhán za podvody, pašování obrazů, je podezřelý z padělání listin, jeho advokát sedí už několik týdnů ve vazbě a i sám šéf celé „planety“ je častým návštěvníkem policejních výslechů. Ke všemu nám kvůli němu hrozí několikamiliardová pokuta po prohrané arbitráži s jeho bývalými a okradenými společníky. Zdravý rozum tedy říká, že člověk v takové situaci nemůže dostat povolení, aby dalších dvanáct let provozoval nejmasovější médium v zemi. Je sice všeobecně známo, že členové rady mají k řediteli Železnému vřelý vztah, ale prodloužení licence jim za stávajících podmínek nelze vyčítat. Na vině je totiž mediální zákon. Jestliže hlasy přičítající během jeho loňského schvalování autorství samotnému Železnému byly tenkrát považovány za černý humor, dnes se tato varianta zdá téměř jistá. Zákon je totiž napsán tak, že licenci Železnému vlastně nejde znovu neudělit. Podle jeho paragrafů totiž rada může odmítnout prodloužení licence de facto jen tomu vlastníkovi, jehož médium podněcuje k nenávisti proti určité skupině obyvatel. A tomu se každý jen trochu…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte