Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Téma

Spaste malé měny

Z Jižní Ameriky jde do světa varovné memento: když přijde opravdu velká ekonomická krize, pak nebere konce. V prvních lednových dnech Argentina prudce devalvovala svou měnu a vyhlásila největší státní bankrot v moderní historii. Ještě před rokem to byla bohatá, prosperující země. Dnes žije pod hranicí chudoby už více než polovina z 37 milionů obyvatel a řešení stále není na dohled.
Argentina je mimořádný a drastický případ. I mnohem menší krize však vyvolávají politické a ekonomické otřesy, vždyť oslabení koruny o „pouhých“ 10 % během května 1997 zanechalo v historické paměti České republiky výrazný vryp. V posledních letech se střední Evropě krize vyhýbaly, země v regionu mají či donedávna měly potíže spíš s měnou příliš silnou. Ale nebe není tak úplně bez mraků – i když déšť zatím věští jen notoričtí škarohlídi.

Z Jižní Ameriky jde do světa varovné memento: když přijde opravdu velká ekonomická krize, pak nebere konce. V prvních lednových dnech Argentina prudce devalvovala svou měnu a vyhlásila největší státní bankrot v moderní historii. Ještě před rokem to byla bohatá, prosperující země. Dnes žije pod hranicí chudoby už více než polovina z 37 milionů obyvatel a řešení stále není na dohled.

Argentina je mimořádný a drastický případ. I mnohem menší krize však vyvolávají politické a ekonomické otřesy, vždyť oslabení koruny o „pouhých“ 10 % během května 1997 zanechalo v historické paměti České republiky výrazný vryp. V posledních letech se střední Evropě krize vyhýbaly, země v regionu mají či donedávna měly potíže spíš s měnou příliš silnou. Ale nebe není tak úplně bez mraků – i když déšť zatím věští jen notoričtí škarohlídi.

Kdo nám sebral peníze

„Průšvih čekal v Argentině každý. Ale rozhodně ne v takových rozměrech,“ říká Vladimír Hrádek, ředitel pražské firmy ZKL Bearings CZ, jednoho z mála tuzemských exportérů do Argentiny (vyváží valivá ložiska). „Nedávno přijel ředitel našeho zastoupení v Buenos Aires pan Méndez a jen si povzdechl, jak jsou zdejší ceny v obchodech pro něj z ničeho nic příliš vysoké.“ S ostrým zlomem se Argentinci nemohou vyrovnat dodnes, vždyť celá 90. léta platil pevný kurz jejich pesa k americkému dolaru v poměru 1:1. „Ještě v roce 1997, kdy světem otřásala asijská měnová krize,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].