0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov17. 11. 20023 minuty

Připomeňme si

Zástupce velvyslance USA Kenneth Hillas oznámil úředníkům kabinetu Vladimíra Špidly, že se jeho vláda zúčastní možné nové soutěže na nákup stíhaček pro českou armádu, a hned nabídl k výběru dva stroje:

F-16 a F-18. To se stalo 13. listopadu. O dva dny později odevzdalo svou nabídku i konsorcium British Aerospace-Saab: letouny gripen. Britsko-švédská firma to stihla na poslední chvíli. Uzávěrka návrhů na prodej stíhaček skončila v pátek o půlnoci a nikdo další se nepřihlásil. Američané mají jeden handicap. Kenneth Hillas přišel se žádostí, aby kompletní návrh mohla americká strana odevzdat až pět dnů po uzávěrce.

V pátek se tedy roztočilo nové kolo ve hře o desítky miliard korun. Stalo se tak sotva týden poté, co experti ministerstva spravedlnosti definitivně rozhodli o neplatnosti předchozí soutěže vyhlášené a vyhodnocené ještě kabinetem Miloše Zemana. „Začínáme od začátku,“ oznámil sedmého listopadu ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. „Výsledek a průběh minulé soutěže nebudu komentovat,“ dodal. Těžko se mu divit: ve stejném křesle jako teď seděl i za Zemana a podezřením na manipulaci s podmínkami „stíhačkového tendru“ a možnou korupcí politiků při průběhu soutěže se zabývá policie.

Podmínky první soutěže byly vyhlášeny koncem roku 2000 ministerstvem obrany a byly postupně přepisovány tak, aby už dopředu seděly na míru přihlášeným gripenům. Na protest proti tomu odstoupily ze soutěže všichni čtyři konkurenti britsko…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc