Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Domov

Připomeňme si

Zástupce velvyslance USA Kenneth Hillas oznámil úředníkům kabinetu Vladimíra Špidly, že se jeho vláda zúčastní možné nové soutěže na nákup stíhaček pro českou armádu, a hned nabídl k výběru dva stroje:

F-16 a F-18. To se stalo 13. listopadu. O dva dny později odevzdalo svou nabídku i konsorcium British Aerospace-Saab: letouny gripen. Britsko-švédská firma to stihla na poslední chvíli. Uzávěrka návrhů na prodej stíhaček skončila v pátek o půlnoci a nikdo další se nepřihlásil. Američané mají jeden handicap. Kenneth Hillas přišel se žádostí, aby kompletní návrh mohla americká strana odevzdat až pět dnů po uzávěrce.

V pátek se tedy roztočilo nové kolo ve hře o desítky miliard korun. Stalo se tak sotva týden poté, co experti ministerstva spravedlnosti definitivně rozhodli o neplatnosti předchozí soutěže vyhlášené a vyhodnocené ještě kabinetem Miloše Zemana. „Začínáme od začátku,“ oznámil sedmého listopadu ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. „Výsledek a průběh minulé soutěže nebudu komentovat,“ dodal. Těžko se mu divit: ve stejném křesle jako teď seděl i za Zemana a podezřením na manipulaci s podmínkami „stíhačkového tendru“ a možnou korupcí politiků při průběhu soutěže se zabývá policie.

Podmínky první soutěže byly vyhlášeny koncem roku 2000 ministerstvem obrany a byly postupně přepisovány tak, aby už dopředu seděly na míru přihlášeným gripenům. Na protest proti tomu odstoupily ze soutěže všichni čtyři konkurenti britsko…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].