„Argentina spustila lavinu, která se teď šíří po celé Latinské Americe,“ rozhlíží se číšník po poloprázdné restauraci ve východouruguayské Punta del Este. Ulice nejoblíbenějšího přímořského letoviska zejí prázdnotou. Na vině není jen fakt, že se letní sezóna teprve rozjíždí. Už přes tři čtvrtě roku visí na každém druhém bungalovu, které spolu s hotely tvoří největší část místní zástavby, nápis „Na prodej“. Ceny jsou rozhodně nižší, než za kolik majitel letní obydlí pořídil. Většinu majitelů tvoří Argentinci, kteří se po ekonomickém propadu své země rozhodli zbavit majetku. Tím, že v Punta del Este už nebudou trávit letní měsíce, přispěli k ekonomické destabilizaci Uruguaye.

Dobrá pověst

Obě země mají mnoho společného – a řeč není jen o historii do roku 1825, kdy „Republika na východ (od řeky) Uruguay“, jak zní oficiální název země, vyhlásila nezávislost na buenosaireské vládě. Hlavním zdrojem uruguayských příjmů je vývoz hovězího masa a vína do Argentiny a Brazílie a služby poskytované brazilským a argentinským turistům. Od poloviny 80. let, kdy skončil jedenáctiletý autoritářský režim, se Uruguay navíc soustřeďuje na bankovnictví. Vybudovala si pověst jihoamerického Švýcarska tím, že firmám a majetným osobám z ostatních zemí kontinentu nabídla výhodné podmínky pro ukládání peněz.

Pozorovatelé chválili dobrou bankovní správu a otevřenost politického systému, ochotného provádět tržní reformy,…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte