Scéně pražského Kongresového paláce vévodí čtyři velké plastové barely a rozměrná konstrukce, ověšená nejrůznějším starým harampádím a pouličním odpadem. Publikum vzrušeně očekává mezinárodní hudebně taneční soubor Stomp, který si na nikdy nekončícím turné udělal minulý týden pražskou zastávku. Sál potemní a na pódium postupně vtrhne šest mužů a dvě ženy se smetáky, kterými vytloukají do dřevěné podlahy strhující rytmický vzorec. V rychlém sledu se pak střídají desítky dalších rytmicko-pohybových scén. Hráči používají krabičky od sirek jako rumbakoule, hrají na desetilitrové barely na vodu a údery různě „vyladěných“ hadic vytvářejí melodie. Dokonalá bubenická technika všech osmi účinkujících strhuje diváky, představení graduje a blíží se dva vrcholy večera. Těsně před koncem Stomp předvedou hru na britské a americké popelnice, připomínající šamanský rituál afrického přírodního kmene, a jako přídavek rozehrají na barely a píšťalky atmosféru brazilského karnevalu. I divák, který k masivní reklamní kampani Stomp přistupoval se značnou nedůvěrou, jí musí dát po koncertu za pravdu: strhující spektákl tohoto nadnárodního bubenického ansámblu opravdu naznačuje cestu, kterou se bude ubírat umění nového století.

Nekonečné turné

Ambiciózní projekt Stomp (v americkém slangu „dusavý tanec“) dali už před jedenácti lety dohromady dva britští komedianti Luke Cresswell a Steve McNicholas. Na počátku 80. let se jako členové legendárního…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte