Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic uveřejnila v říjnu závěrečnou zprávu projektu, v jehož rámci měřila blíže neurčeným způsobem míru svobody tisku ve 139 zemích světa. Česko zařadila až na 41. místo. Hůře v Evropě dopadla jen Bosna a Hercegovina a Jugoslávie. Nelichotivé umístění vzbudilo u nás minimální ohlas a Miloš Čermák je ve svém článku pro Lidové noviny (30. 10.) dokonce marginalizoval jako nedoložené.

K obraně připraveni

Dobrým pomocníkem se při takovém zpytování může stát čtyřicáté výročí události, jež se do dějin žurnalistiky zapsala jako „Spiegelaféra“. Má-li nám ovšem posloužit, neobejdeme se bez její obsáhlejší rekapitulace, kterou si ostatně tak jako tak zaslouží.

26. října 1962 večer napochodoval komisař Karl Schütz a sedm jeho podřízených s pistolemi do hamburské redakce časopisu Der Spiegel, aby zabavili písemnosti a předměty, které měly potvrdit domněnku státního zástupce Sigfrieda Bubacka, že se tento prestižní týdeník v 41. čísle článkem Podmínečně připraveni k obraně dopustil vlastizrady, neboť zveřejnil vojenská tajemství. Schützovo komando vyklidilo a zapečetilo redakci, domovní prohlídky pak byly vykonány i v bytech některých redaktorů. Do vazby šel 27. října vydavatel Rudolf Augstein (strávil tam 103 dnů) i oba šéfredaktoři Johannes Engel a Claus Jacobi. Přechodně zadrženo bylo celkem šest redaktorů.

Reakce byla nečekaná: za týdeník se postavili všichni novináři, vydavatelé, univerzitní…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte