Rudolfinská výstava Československý socialistický realismus 1948–1958, symbolicky zahájená 7. listopadu, je v zásadě nudná a úmorná. Zprvu je zajímavé vidět po letech takovou koncentraci Gottwaldů, přehrad, milicionářů a úderníků. Člověku se pootevře paměť. Někde ve druhém třetím sále ale zaplaví návštěvníka galerie stejný pocit jako třeba v roce 1986, při povinné školní návštěvě muzea dělnického hnutí – přeje si, aby už byl konec. Vystavená plátna a plastiky zpravidla nemají žádné kouzlo, tedy ani přitažlivost trapnosti, hnusu či nezamýšlené směšnosti. Jsou to odpudivé patlaniny v drtivé většině velmi nenadaných lidí, práce vzájemně zaměnitelných „vulgárních řemeslníků“, použijeme-li Chalupeckého charakteristiku hojně zastoupeného Jana Čumpelíka. V tom se návštěva trochu podobá sledování normalizačních seriálů – při prvních dílech působí vzpomínky a údiv, za chvíli už se na to ale nedá koukat.

Gottwaldův rytmus

Mezi exponáty se jistě najdou i „výjimky“: například „postkřesťanský“ obraz Vzkříšení s ústředním motivem Boha-Gottwalda (signovaný „Koltay“) je tak šílený, že se téměř nelze zbavit dojmu, že jde o pečlivě promyšlenou parodii. Děti z jeslí na jiném plátně mají natolik depresivní výrazy v obličejích, jako by autorka chtěla zobrazit nikoli „krásu“, ale čirou hrůzu rudého organizovaného světa a náhodou jí to prošlo. Smutně a poměrně nepatřičně působí přítomnost…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte