0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov3. 11. 20029 minut

Co změnily volby

Komunální i senátní volby vyhrála ODS, především v Praze a ve větších městech. Dva senátoři ze tří kandidátů usilujících o úspěch v Praze jsou občanští demokraté, magistrát a většinu radnic také ovládne tato strana.

Úspěch, neúspěch

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ještě v sobotu večer se v pražském paláci YMCA radovali členové nově vzniklé strany – Evropští demokraté. „Je to kolosální úspěch,“ zářil nad osmnácti procenty pražských hlasů šéf strany Jan Kasl a ochotně do novinářských mikrofonů vypočítával věci, které chce na radnici změnit.

Druhý den ráno ovšem nadšení opadá. Je totiž již velmi pravděpodobné, že se do rady na pražském magistrátu nikdo z demokratů neposadí. Jan Kasl totiž zásadně odmítá spolupráci s vítězem voleb – ODS (36 %). Připouští sice, že bude jednat s lídrem strany Pavlem Bémem, ale většina zástupců ODS je pro něj naprosto nepřijatelná. Při hlasování se přitom ukázalo, že Evropští demokraté vzali všechny hlasy svým potenciálním partnerům, tedy Unii svobody a lidovcům, nikoli ODS, kterou bývalý primátor obviňuje z podílu na rozbujelé korupci v Praze. „Může za to nízká volební účast. Přišlo hlavně tvrdé jádro komunistů a ODS,“ říká Kasl. Do magistrátu hlavního města volilo pouhých 35 procent lidí. Tedy zhruba o čtyři procenta méně než v komunálních volbách před čtyřmi lety.

„Je to tím, že Unie svobody sedí v levicovém kabinetu. Praha je přitom pravicová,“ vysvětluje propad své strany unionistický…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc