Celková nálada na letošním 54. knižním veletrhu ve Frankfurtu připomínala večírek na Titaniku. Party střídala party, slavnostní řeči se snažily navodit atmosféru pohody, ale v zákulisí se šuškalo o hluboké krizi knižního trhu a o bankrotech. Nejvíce je přitom tato krize patrná právě v Německu.

Bohlen spisovatelem

Situace má především ekonomické důvody: hospodářská recese ochromuje obchody a německý knižní trh rovněž trpí zdražením v důsledku přechodu na euro. Kulhá však i knižní dramaturgie. Vzdor klesajícímu finančnímu obratu se kupodivu vydává stále více knih zejména mladých autorů, kteří mají vnést do literatury nové prvky. Nosné nápady jim ale často chybí a většinou marně hledají čtenáře. Mnohé dobře prodávané tituly naopak jako by vznikly jen za účelem prezentace autora či autorky v televizních talk-show. A tak píší ponejvíce herečky, zpěváci, televizní moderátorky. Celebrity jsou pro média evidentně zajímavější než samo dílo a jeho obsah. Média hovoří neustále o Německu jako o zemi mužů, kde ženám není dán prostor. Právě knižní stánky však přesvědčují o opaku: ženy píší jak o život - a o všem. Často se v besedách holedbají, že svým dílem porušily nějaké dosavadní tabu - kdo je však déle poslouchá, po lecjakých tabu naopak zatouží. Synonymem povrchnosti, avšak s 11,5 miliony prodaných výtisků zároveň nekorunovanou královnou domácího trhu, je Hera Lind, autorka celé série románů o emancipovaných Power- -Frauen. Jinou oblíbenou autorkou a…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte