Před červnovými volbami do sněmovny odmítali čeští straničtí předáci oznámit, koho navrhnou na příštího prezidenta. Tvrdili, že taková otázka do kampaně nepatří, že možných kandidátů je dostatečný výběr a že budou představeni v pravý čas. V posledních dvou týdnech se tak stalo.

Chlapi z ODS

Jména jsou k dispozici, ale ukazují hlavně zmatek a nejistotu, v nichž se strany před volbou ocitly. Nejvýmluvněji si v tomto ohledu počíná vedení rozpolcené ODS, když nečekaně navrhuje zavést prezidentskou přímou volbu. Strana, která vždy razantně odmítala „instituty přímé demokracie zasahující do parlamentarismu“, provedla absolutní obrat, který také zajímavě zdůvodnila: nejde o zásadní změnu názoru (a tudíž ani podraz na voličích), ale o to, že přímá volba dává větší šanci nejlepšímu kandidátovi, Václavu Klausovi. Místopředseda Jan Zahradil dokonce chlapsky prohlásil, že je třeba říct pravdu a ničím ji nemaskovat, čímž potvrdil obavy, že proslulý pragmatismus ODS lze popsat větou „veřejně provádíme to, o čem se ostatní stydí v soukromí přemítat“. Obrat ODS je symbolický. Strana otevřeně přiznává, že její proklamované politické ideje jsou v závislosti na momentálních potřebách a smyslem její práce je instalovat do ústavní funkce určitou osobu. Praxe, která nadřazuje zájmy několika lidí idejím, nápadně připomíná vznik opoziční smlouvy (děláme něco úplně jiného, než jsme říkali) a následnou snahu ČSSD a ODS upravit ve svůj prospěch volební zákon (chceme to…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte