Když loni v listopadu nastupoval Anton Otte (63) do úřadu vyšehradského kanovníka, připravil mu osud ironický žert. Zlatou hvězdu, odznak nově přijaté hodnosti, totiž shodou okolností podědil zrovna po kanovníku Staškovi. Tom Bohumilu Staškovi, který v poválečných letech proslul výrokem, že na jednání vůči sudetským Němcům se nevztahuje křesťanské přikázání lásky k bližnímu. „A já, první sudetský Němec na tomto místě, jsem nosil ausgerechnet jeho signum. Tomu se říká smíření přes hrob,“ usmívá se dnes Anton Otte.

Hrůzy, na které nelze zapomenout

Rodina, do níž se v létě 1939 narodil, žila v jesenické Vidnavě. Dlouho to ale byla Weidenau. V dvouapůltisícové obci totiž tehdy bydlely všeho všudy tři rodiny českých starousedlíků a pak už jen několik málo Čechů, kteří přišli jako úředníci mladé Československé republiky po roce 1918. Právě ti museli po Mnichovu území zabrané hitlerovským Německem opustit. Mnozí utíkali v ohrožení života. Za války pak zůstaly ve městě jen původní české rodiny - Jeníčkovi, Palečkovi a Milšičtí - a Vidnavané je prý vnímali stejně jako dřív. „K Jeníčkovým jsme jako děti chodily do kovárny, pro nás kluky to byly vzrušující zážitky,“ sahá do paměti Anton Otte, jehož vzpomínky na rané dětství rámuje především řada obrazů války: tajný poslech londýnského rozhlasu, lesní úkryty, v nichž se rodina schovávala před nálety, a návštěvy u sousedů, při kterých všichni zaháněli strach modlitbou růžence. V lednu 1945 vystřídaly hučení…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte